Bir IndyCar tek parça halinde satın alınmaz ve bu bile fiyatı hakkında çok şey anlatır. Herkes için aynı olan şasi Dallara’dan alınır: 2012’de ilk kez kullanıldığında seri tarafından belirlenen fiyatla 349.000 dolardı. Motor ise hiç satın alınmaz; Chevrolet ya da Honda’dan kiralanır ve 2025’te kira bedeli araç başına sezonluk 1,6 milyon dolardı. Bir de geri kalan her şey var ki asıl büyük kalem odur: bir IndyCar’ı tam bir şampiyona boyunca yarıştırmak, bir takıma araç başına ortalama 8 ila 10 milyon dolara mal olur.
Böyle söyleyince çok gibi geliyor. Formula 1’in yanına koyunca ise neredeyse kelepir. Hesabı kalem kalem ayıralım.
Şasi: 2012’de 349.000 dolar
2012’den beri IndyCar’daki tüm takımlar aynı şasiyle, Dallara DW12 ile yarışıyor. Bu tercih serinin ekonomisini değiştirdi: kimse kendi aracını tasarlamıyor, herkes aynı tabanı aynı üreticiden, IndyCar’ın pazarlıkla belirlediği fiyattan alıyor. Tanıtıldığında şasi 349.000 dolar, motor hariç komple araç ise 385.000 dolardı: önceki nesle göre yaklaşık %45 daha ucuz.
Güncel resmî bir fiyat listesi kamuya açık değil, ancak RACER’ın 2025 sonunda görüştüğü takım sahiplerine göre yeni bir DW12 bugün 800.000 dolar ile 1 milyon dolar arasında, yani lansman fiyatının iki katından fazla. Bu arada araç 2018’de evrensel aerodinamik kiti, 2020’de de aeroscreen’i aldı. Üstelik bir takım asla tek bir şasi almaz: yedek araçlara, yedek parçalara ve ovaller ile yol pistleri için farklı aerodinamik paketlere ihtiyaç duyar. Aracın maliyeti tam da burada bir sezonun maliyetine dönüşmeye başlar.
Motor satın alınmaz, kiralanır
Bir IndyCar’ın kalbi, Chevrolet ya da Honda tarafından üretilen 2,2 litrelik çift turbo bir V6 motordur. Hiçbir takım bu motorun sahibi değildir: tüm şampiyona boyunca üreticiden kiralar. 2024’te kira araç başına 1,45 milyon dolardı; 2025 için üreticilere bunu 150.000 dolar artırarak 1,6 milyon dolara çıkarma izni verildi.
Her kiralama sezonu, yeni bir şasiden daha pahalıya gelir. Motor aynı zamanda serinin darboğazıdır: Chevrolet ve Honda tek tedarikçilerdir, gridde fazladan her araç üretilecek ve pistte takip edilecek bir motor daha demektir ve kullanılabilir motor sayısı yıllardır IndyCar’ın en sıcak konularından biridir.
Hibrit, ortak bir havuzdan gelir
Temmuz 2024’ten beri IndyCar araçları hibrit ve seri burada da tek tip parça yolunu seçti. Hibrit ünite Ilmor tarafından sağlanır ve IndyCar’a aittir: montajdan önce mühürlenir ve yönetmeliğin öngördüğü gibi, Ilmor’un her yarış için hazır tuttuğu bir ünite havuzundan takımlara kurayla dağıtılır. Hiçbir takım üniteyi geliştiremez ya da değiştiremez.
Bu, onu ücretsiz yapmadı. 2024 hakkında görüşleri sorulan beş takım sahibinden üçü, bütçelerin bir önceki yıla göre yüzde 20 ila 25 arttığını, bunun da büyük ölçüde hibritle ilgili maliyetlerden kaynaklandığını söyledi; Meyer Shank Racing’den Michael Shank’e göre artış yüzde 40’ı aştı. Daha fazla beygir gücü, ama dengelenmesi gereken daha fazla kilo da; bunu bir IndyCar’ın kaç kilo olduğunu anlattığımız yazıda açıkladık.
Bir sezonun maliyeti
Şasi ve motor yalnızca başlangıçtır. Bir takım pilotlara, mekanikerlere ve mühendislere, ABD’nin bir kıyısından diğerine yolculuklara, lastiklere, yedek parçalara, testlere ve televizyonda görünmeyen tüm işlere para öder. 2023’e kadar bir araç sezon başına ortalama 6 ila 8 milyon dolara mal oluyordu; hibritle birlikte ortalama araç başına 8-10 milyon dolara çıktı.
Bu paranın bir kısmı geri döner. Seri, Leaders Circle sözleşmelerini bir önceki yılın takımlar sıralamasındaki ilk 22 araca verir: 2025’te her biri 1,2 milyon dolar değerindeydi, 2026 için Penske Entertainment bunları yaklaşık 1,7 milyon dolara çıkardı; bu, programın kuruluşundan bu yana en büyük artış. Geri kalanı takım sahipleri, bütçe getiren pilotlar ve her şeyden önce sponsorlar karşılamak zorunda.
IndyCar ve Formula 1: başka bir harcama ölçeği
Formula 1 ile karşılaştırma oranları anlamaya yardımcı olur. 2026’da F1’in harcama limiti iki araçlı bir takım için 215 milyon dolara yükseldi ve bu limitin dışında, diğerlerinin yanı sıra, pilotların ve en yüksek maaşlı üç yöneticinin maaşları, pazarlama ve seyahat giderleri kalıyor. Limit iki araca bölündüğünde bile, üstelik bir IndyCar bütçesi pilotları ve seyahatleri de kapsadığı hâlde, fark on kattan fazla olmaya devam ediyor. F1’de her takım kendi aracını tasarlar; IndyCar’da ise hazır alır. Maliyet farkının önemli bir kısmı performanstan çok buradan kaynaklanır; performans da yine farklıdır, bunu IndyCar ile Formula 1 karşılaştırmamızda anlatıyoruz.
Bir şirket için bu fark değerli bir bilgidir. Tüm bir sezonun, bir Formula 1 takımının harcama limitinin küçük bir kesrine mal olduğu bir seride, bir sponsorun katkısı onu alanın hesaplarında çok daha fazla ağırlık taşır ve bu pistte de görülür. Gerçekte ne satın alındığını, hangi paketlerle ve hangi fiyatlarla, IndyCar sponsorluğu rehberimizde sıraladık; Formula 1’e bakanlar ise Formula 1’de sponsorluk sayfamızla başlayabilir.
2028’in faturası
IndyCar araç değiştirmeye hazırlanıyor. Temmuz 2026’da tanıtılan IR-28, 2028’de yeni bir Dallara şasisi, 2,4 litrelik çift turbo bir V6 ve süperkapasitörlerin yerine bataryalı bir hibritle yarışmaya başlayacak. 2012’den bu yana ilk tamamen yeni araç olacak ve dolayısıyla aynı şasiyle geçen on altı sezonun ardından takımlar için ilk büyük yatırım. Fiyat henüz resmî olarak açıklanmadı: seri, takım sahiplerine yeni bir DW12’nin fiyatıyla uyumlu kalmak istediğini söyledi; sahipler bu fiyatı 800.000 dolar ile 1 milyon dolar arasında görüyor. Bu, 2012’nin 385.000 dolarının iki katından fazla, ama yine de yıldan yıla sezonun maliyetinden çok daha az; asıl harcama olmaya devam eden de sezon.

Bir IndyCar'ın maliyeti hakkında sık sorulan sorular
Bir IndyCar kaç para?
Bir IndyCar tek parça halinde satın alınmaz. Tüm takımlar için aynı olan Dallara DW12 şasisi, 2012’deki ilk yılında 349.000 dolardı; motor hariç komple araç ise 385.000 dolardı. Motor Chevrolet ya da Honda’dan kiralanır: 2025’te kira araç başına sezonluk 1,6 milyon dolardı. Tam bir sezon, bir takıma araç başına ortalama 8 ila 10 milyon dolara mal olur.
Bir IndyCar motoru ne kadar?
Motor satılmaz: takımlar onu tüm şampiyona boyunca Chevrolet ya da Honda’dan kiralar. 2024’te kira araç başına 1,45 milyon dolardı; 2025’te üreticilere bunu 150.000 dolar artırarak 1,6 milyon dolara çıkarma izni verildi. Her kiralama sezonu, yeni bir şasi almaktan daha pahalıdır.
Bir IndyCar takımı bir sezonda ne kadar harcar?
2023’e kadar bir araç sezon başına ortalama 6 ila 8 milyon dolara mal oluyordu. 2024 ortasında hibritin gelmesiyle ortalama araç başına 8-10 milyon dolara çıktı. Bir kısmı, takımlar sıralamasındaki ilk 22 araca ayrılan Leaders Circle sözleşmeleriyle geri döner: bunlar 2025’te 1,2 milyon dolar, 2026’da ise yaklaşık 1,7 milyon dolar değerindeydi.
IndyCar takımları kendi araçlarını üretir mi?
Hayır. 2012’den beri hepsi, serinin pazarlıkla belirlediği fiyattan alınan aynı Dallara DW12 şasisini kullanıyor; aynı durum hibrit ünite için de geçerli: Ilmor tarafından sağlanır, IndyCar’a aittir ve Ilmor’un hazır tuttuğu bir ünite havuzundan kurayla dağıtılır. Takımlar aracın tasarımı üzerinde değil, ayarlar, strateji ve ince ayar üzerinde çalışır.
Hangisi daha pahalı, IndyCar mı Formula 1 mi?
Açık ara Formula 1. 2026’da iki araç çıkaran bir F1 takımının harcama limiti 215 milyon dolar ve bunun dışında, diğerlerinin yanı sıra, pilot maaşları, pazarlama ve seyahatler kalıyor. IndyCar’da bir araç, maaşlar ve seyahatler dahil, sezon başına ortalama 8 ila 10 milyon dolara mal olur: F1 limiti iki araca bölündüğünde bile fark on kattan fazla olmaya devam eder. Farkın önemli bir kısmı, F1’de her takımın kendi aracını tasarlamasından kaynaklanır.
IndyCar ne zaman değişecek?
2028’de, IR-28 ile: yeni Dallara şasisi, 760 beygire kadar çıkan 2,4 litrelik çift turbo V6 ve bataryalı enerji depolu bir hibrit. 2012’den bu yana ilk tamamen yeni araç olacak. Yeni şasinin fiyatı henüz resmî olarak açıklanmadı; seri bunu, takım sahiplerinin 800.000 dolar ile 1 milyon dolar arasında tahmin ettiği mevcut DW12 fiyatıyla uyumlu tutmayı hedefliyor.