Samochodu IndyCar nie kupuje się w całości, i to już wiele mówi o jego cenie. Podwozie, takie samo dla wszystkich, kupuje się od Dallary: gdy zadebiutowało w 2012 roku, kosztowało 349 000 dolarów, według ceny uzgodnionej przez serię. Silnika natomiast w ogóle się nie kupuje, tylko dzierżawi od Chevroleta lub Hondy, a w 2025 roku dzierżawa kosztowała 1,6 mln dolarów za sezon na każdy samochód. Do tego dochodzi cała reszta, czyli największa część: wystawienie samochodu IndyCar na cały sezon kosztuje zespół średnio od 8 do 10 mln dolarów na samochód.
Brzmi to jak dużo. W porównaniu z Formułą 1 to niemal okazja. Rozłóżmy rachunek na czynniki pierwsze, pozycja po pozycji.
Podwozie: 349 000 dolarów, w 2012 roku
Od 2012 roku wszystkie zespoły IndyCar ścigają się na tym samym podwoziu, Dallarze DW12. Ta decyzja zmieniła ekonomię serii: nikt nie projektuje własnego samochodu, wszyscy kupują tę samą bazę od tego samego konstruktora, po cenie wynegocjowanej przez IndyCar. W chwili prezentacji podwozie kosztowało 349 000 dolarów, a kompletny samochód bez silnika 385 000: około 45% mniej niż poprzednia generacja.
Aktualny oficjalny cennik nie jest publiczny, ale według właścicieli zespołów, z którymi pod koniec 2025 roku rozmawiał RACER, nowa DW12 kosztuje dziś od 800 000 dolarów do miliona, ponad dwa razy więcej niż w dniu premiery. W międzyczasie samochód zyskał uniwersalny pakiet aerodynamiczny w 2018 roku i aeroscreen w 2020 roku. A zespół nigdy nie kupuje tylko jednego podwozia: potrzebuje samochodów zapasowych, części zamiennych i różnych pakietów aerodynamicznych na owale i tory drogowe. Właśnie tu koszt samochodu zaczyna zamieniać się w koszt sezonu.
Silnika się nie kupuje, tylko dzierżawi
Sercem samochodu IndyCar jest podwójnie doładowany silnik V6 o pojemności 2,2 litra, budowany przez Chevroleta lub Hondę. Żaden zespół nie jest jego właścicielem: dzierżawi go od producenta na cały sezon. W 2024 roku dzierżawa kosztowała 1,45 mln dolarów na samochód; na 2025 rok producenci otrzymali zgodę na podwyżkę o 150 000 dolarów, do 1,6 mln.
Każdy sezon dzierżawy kosztuje więcej niż nowe podwozie. A silnik jest też wąskim gardłem serii: Chevrolet i Honda to jedyni dostawcy, każdy dodatkowy samochód na starcie to kolejny silnik do zbudowania i obsługi na torze, a liczba dostępnych silników od lat należy do najgorętszych tematów IndyCar.
Hybryda pochodzi ze wspólnej puli
Od lipca 2024 roku samochody IndyCar są hybrydowe, i także tutaj seria wybrała drogę jednolitej części. Jednostkę hybrydową dostarcza Ilmor i jest ona własnością IndyCar: przed montażem jest plombowana i przydzielana zespołom w drodze losowania z puli jednostek, którą Ilmor udostępnia na każde zawody, tak jak przewiduje regulamin. Żaden zespół nie może jej rozwijać ani modyfikować.
Nie oznacza to, że jest za darmo. Zapytani o 2024 rok, trzej właściciele zespołów na pięciu mówili o budżetach wyższych o 20-25% niż rok wcześniej, głównie z powodu kosztów związanych z hybrydą; według Michaela Shanka z Meyer Shank Racing wzrost przekroczył 40%. Więcej koni mechanicznych, ale i więcej kilogramów do zrównoważenia, o czym pisaliśmy, wyjaśniając, ile waży IndyCar.
Ile kosztuje sezon
Podwozie i silnik to dopiero początek. Zespół musi opłacić kierowców, mechaników i inżynierów, podróże z jednego wybrzeża Stanów Zjednoczonych na drugie, opony, części zamienne, testy i całą pracę, której nie widać w telewizji. Do 2023 roku samochód kosztował średnio od 6 do 8 mln dolarów za sezon; z hybrydą średnia wzrosła do 8-10 mln na samochód.
Część tych pieniędzy wraca. Seria przyznaje kontrakty Leaders Circle 22 najlepszym samochodom klasyfikacji zespołów z poprzedniego roku: w 2025 roku były warte po 1,2 mln dolarów, a na 2026 rok Penske Entertainment podniosło je do około 1,7 mln, co jest największą podwyżką od powstania programu. Resztę muszą pokryć właściciele, kierowcy wnoszący budżet i przede wszystkim sponsorzy.
IndyCar i Formuła 1: inna skala wydatków
Porównanie z Formułą 1 pomaga zrozumieć proporcje. W 2026 roku limit wydatków F1 wzrósł do 215 mln dolarów dla zespołu z dwoma samochodami, a z tego limitu wyłączone są między innymi pensje kierowców i trzech najlepiej opłacanych menedżerów, marketing i podróże. Nawet po podzieleniu go na dwa samochody, i mimo że budżet samochodu IndyCar obejmuje kierowców i podróże, różnica pozostaje ponad dziesięciokrotna. W F1 każdy zespół projektuje własny samochód; w IndyCar kupuje go gotowego. Duża część różnicy kosztów bierze się właśnie stąd, a nie z osiągów, które i tak są różne, o czym piszemy w porównaniu IndyCar i Formuły 1.
Dla firmy ta różnica to cenna informacja. W serii, w której cały sezon kosztuje niewielki ułamek limitu wydatków zespołu Formuły 1, wkład sponsora waży znacznie więcej w księgach tego, kto go otrzymuje, i widać to na torze. Co naprawdę się kupuje, w jakich pakietach i po jakich cenach, uporządkowaliśmy w przewodniku po sponsoringu w IndyCar; kto natomiast myśli o Formule 1, może zacząć od naszej strony o tym, jak sponsorować w Formule 1.
Rachunek na 2028 rok
IndyCar przygotowuje się do zmiany samochodu. IR-28, zaprezentowany w lipcu 2026 roku, zadebiutuje w 2028 roku z nowym podwoziem Dallary, podwójnie doładowanym silnikiem V6 o pojemności 2,4 litra i hybrydą z akumulatorem zamiast superkondensatorów. Będzie to pierwszy całkowicie nowy samochód od 2012 roku, a więc i pierwsza duża inwestycja zespołów po szesnastu sezonach na tym samym podwoziu. Cena nie została jeszcze oficjalnie ogłoszona: seria zapowiedziała właścicielom, że chce pozostać na poziomie ceny nowej DW12, którą oni szacują na 800 000 dolarów do miliona. To ponad dwa razy więcej niż 385 000 dolarów z 2012 roku, a mimo to znacznie mniej niż to, ile rok po roku kosztuje sezon, który pozostaje prawdziwym wydatkiem.
Najczęstsze pytania o koszt samochodu IndyCar
Ile kosztuje samochód IndyCar?
Samochodu IndyCar nie kupuje się w całości. Podwozie Dallara DW12, takie samo dla wszystkich zespołów, kosztowało 349 000 dolarów w dniu debiutu w 2012 roku, a kompletny samochód bez silnika 385 000 dolarów. Silnik dzierżawi się od Chevroleta lub Hondy: w 2025 roku dzierżawa kosztowała 1,6 mln dolarów za sezon na samochód. Cały sezon kosztuje zespół średnio od 8 do 10 mln dolarów na samochód.
Ile kosztuje silnik samochodu IndyCar?
Silnik nie jest sprzedawany: zespoły dzierżawią go od Chevroleta lub Hondy na cały sezon. W 2024 roku dzierżawa kosztowała 1,45 mln dolarów na samochód; w 2025 roku producenci otrzymali zgodę na podwyżkę o 150 000 dolarów, do 1,6 mln. Każdy sezon dzierżawy kosztuje więcej niż zakup nowego podwozia.
Ile zespół IndyCar wydaje w sezonie?
Do 2023 roku samochód kosztował średnio od 6 do 8 mln dolarów za sezon. Po wprowadzeniu hybrydy, w połowie 2024 roku, średnia wzrosła do 8-10 mln na samochód. Część wraca dzięki kontraktom Leaders Circle, zarezerwowanym dla 22 najlepszych samochodów klasyfikacji zespołów: były warte 1,2 mln dolarów w 2025 roku i około 1,7 mln w 2026 roku.
Czy zespoły IndyCar budują własne samochody?
Nie. Od 2012 roku wszystkie używają tego samego podwozia Dallara DW12, kupowanego po cenie wynegocjowanej przez serię, i tak samo jest z jednostką hybrydową: dostarcza ją Ilmor, jest własnością IndyCar i jest przydzielana w drodze losowania z puli jednostek udostępnianej przez Ilmor. Zespoły pracują nad ustawieniami, strategią i dopracowaniem samochodu, a nie nad jego projektowaniem.
Co kosztuje więcej, IndyCar czy Formuła 1?
Zdecydowanie Formuła 1. W 2026 roku limit wydatków zespołu F1, który wystawia dwa samochody, wynosi 215 mln dolarów, a poza nim pozostają między innymi pensje kierowców, marketing i podróże. W IndyCar samochód kosztuje średnio od 8 do 10 mln dolarów za sezon, łącznie z pensjami i podróżami: nawet po podzieleniu limitu F1 na dwa samochody różnica pozostaje ponad dziesięciokrotna. Duża część różnicy wynika z tego, że w F1 każdy zespół projektuje własny samochód.
Kiedy zmieni się samochód IndyCar?
W 2028 roku, wraz z IR-28: nowe podwozie Dallary, podwójnie doładowany silnik V6 o pojemności 2,4 litra i mocy do 760 koni mechanicznych oraz hybryda z akumulatorem. Będzie to pierwszy całkowicie nowy samochód od 2012 roku. Cena nowego podwozia nie została jeszcze oficjalnie ogłoszona; seria chce utrzymać ją na poziomie obecnej ceny DW12, którą właściciele szacują na 800 000 dolarów do miliona.