Listopad 2025. Toto Wolff prodává George Kurtzovi, zakladateli společnosti CrowdStrike a už dříve obchodnímu partnerovi týmu, 15 % svého podílu v Mercedesu. Wolff vlastní třetinu týmu, transakce se tedy týká zhruba 5 % stáje a on sám zůstává ve funkci generálního ředitele a šéfa týmu. Titulky však obsadil jiný detail: podle odborného tisku transakce oceňuje Mercedes na zhruba 6 miliard dolarů.
Šest miliard za firmu, která ročně postaví dvě závodní auta. Když jsme v červenci 2023 zveřejnili první verzi tohoto článku, Forbes odhadoval průměrnou hodnotu týmu Formule 1 na 1,88 miliardy dolarů, o 276 % více než v roce 2019. Už to vypadalo jako obrovské číslo. O dva roky později se průměr téměř zdvojnásobil.
Tento text se snaží vysvětlit, odkud se ta čísla berou, kolik dnes jednotlivé týmy stojí a co to všechno znamená pro ty, kdo se na sponzoring ve Formuli 1 dívají jako na marketingovou investici, a ne jako na víkendovou vášeň.
Šampionát za 3,87 miliardy dolarů
Výchozím bodem jsou tržby šampionátu. V roce 2025 Formule 1 utržila 3,873 miliardy dolarů, o 14 % více než v předchozím roce, s provozním ziskem 632 milionů (+28 %). Vyplývá to z výroční zprávy společnosti Liberty Media, která šampionát vlastní od roku 2017, zveřejněné v únoru 2026 za sezonu s 24 Velkými cenami.
Složení příjmů je poučné. 31,3 % pochází z mediálních práv, 26,7 % z poplatků, které okruhy a vlády platí za pořádání závodu, 21,7 % ze sponzoringu šampionátu a zbývajících 20,3 % z hospitality, logistiky a licencí. Z tohoto koláče se 1,4 miliardy dolarů vrátilo deseti týmům v podobě odměn a smluvních plateb.
Tady je vidět první motor růstu: tým Formule 1 nežije jen z toho, co sám dokáže prodat, ale podílí se i na příjmech šampionátu, který roste dvouciferným tempem. Kdo vlastní tým, vlastní i kus tohoto toku peněz.

Kolik stojí jednotlivé týmy Formule 1
Dva nejcitovanější odhady pocházejí od Forbesu a Sportica a vyšly v listopadu 2025 s odstupem několika dní. Používají odlišné metody a dospívají k odlišným číslům, ale vyprávějí stejný příběh.
Podle Forbesu je průměrná hodnota stáje 3,6 miliardy dolarů, o 89 % více než v roce 2023. V čele je Ferrari s 6,5 miliardy, následuje Mercedes se 6, McLaren se 4,4 a Red Bull Racing se 4,35. Dále Aston Martin (3,2), Williams (2,5), Alpine (2,45), Sauber (2,4), Racing Bulls (2,3) a Haas (1,5). Žádný tým tedy nemá hodnotu nižší než miliardu a půl.
Sportico je o něco opatrnější: průměrná hodnota 3,42 miliardy, o 48 % více než před rokem a více než dvojnásobek 1,61 miliardy z roku 2023. I zde je Ferrari první (6,4 miliardy), před Mercedesem (5,88) a McLarenem (4,73). Podle Sportica je dnes průměrná hodnota týmu Formule 1 nižší už jen než u franšíz NFL a NBA, a tedy vyšší než u MLB.
V žebříčku Forbesu je jeden údaj, který váží víc než všechny ostatní. V roce 2019 měl tým v průměru hodnotu 2,3násobku svých tržeb. V roce 2023 vzrostl násobek na 4,9. V roce 2025 dosáhl zhruba osminásobku tržeb za předchozí rok. Znamená to, že kupci už neplatí za to, co tým vydělává dnes, ale za to, co si myslí, že vydělá zítra.
A dnešní účetnictví je zblízka méně oslnivé než ocenění. Podle Forbesu měl v roce 2024 Mercedes tržby 799 milionů a provozní zisk 202 milionů, Ferrari 670 milionů a zisk 80 milionů, zatímco Aston Martin, Williams, Alpine a Sauber skončily ve ztrátě. Průměrné tržby týmu v roce 2024 činily zhruba 430 milionů dolarů.
Cena vzácnosti
Proč by někdo platil osminásobek tržeb za tým, který možná prodělává? Nejupřímnější odpověď se vejde do jednoho slova: vzácnost. Míst na startovním roštu je jedenáct, a aby přibylo další, je potřeba souhlas Formule 1, FIA a v praxi i týmů, které už závodí.
Případ Cadillacu to dokazuje lépe než jakákoli analýza. Aby mohly od roku 2026 nastoupit jako jedenáctý tým, General Motors a TWG Global souhlasily se zaplacením takzvaného poplatku proti rozředění, tedy kompenzace pro deset stávajících týmů za podíl na odměnách, o který přijdou, když se koláč dělí na jedenáct dílů. Tehdy platná pravidla ho stanovila na 200 milionů dolarů; částka, kterou pro Cadillac uvádí tisk, se pohybuje kolem 450 milionů. Vstupenka dražší než celý tým před několika lety.
Druhým pilířem je rozpočtový strop. Zavedený v roce 2021 ve výši 145 milionů dolarů a od roku 2023 snížený na 135 milionů dokázal to, co se ve Formuli 1 ještě nikomu nepodařilo: omezit výdaje. Pro investora to znamená, že tým ze středu pole už není odsouzen prodělávat při honbě za těmi, kdo utrácejí dvakrát víc. Od roku 2026 se strop zvýšil na 215 milionů, ale jen proto, že nově zahrnuje dříve vyloučené nákladové položky, například odpisy: Formule 1 toto zvýšení popisuje jako v podstatě neutrální.
Třetím pilířem je stabilita obchodních pravidel. Novou Concordskou dohodu, která určuje, jak se dělí příjmy, podepsalo všech jedenáct týmů v březnu 2025 a v prosinci 2025 byla spolu s FIA a Formulí 1 doplněna o část týkající se správy. Pokrývá sezony 2026 až 2030. Pět let známých pravidel je záruka, kterou nabízí jen málo jiných sportů.

Transakce, které určily cenu
Ocenění v médiích jsou odhady. Skutečnou cenu dávají týmům až nákupy a prodeje, a těch bylo v posledních třech letech požehnaně.
V lednu 2025 Audi dokončilo nákup všech podílů v Sauberu od dosavadních vlastníků poté, co upustilo od původního plánu zastavit se na 75 %. O dva měsíce dříve podepsal katarský státní investiční fond Qatar Investment Authority dohodu o vstupu do společnosti s významným menšinovým podílem. V červnu 2023 koupily Otro Capital, RedBird Capital Partners a Maximum Effort, investiční společnost vedená Ryanem Reynoldsem (mezi jejímiž společníky jsou Rob McElhenney a Michael B. Jordan), 24 % stáje Alpine za 200 milionů eur: tehdy byla zprávou skutečnost, že Hollywood objevuje Formuli 1; dnes je jí to, že transakce oceňovala celý tým zhruba na 900 milionů dolarů, tedy jen o málo víc než třetinu z 2,45 miliardy, na které ho o dva roky později odhadl Forbes.
Aston Martin je možná nejvýmluvnějším příkladem. V červenci 2025 prodala automobilka Aston Martin Lagonda svůj poslední malý podíl v týmu v transakci, která stáj oceňovala zhruba na 2,4 miliardy liber. V srpnu 2026 vstoupil Woody Johnson, předseda klubu New York Jets, do týmu s menšinovým podílem a stal se místopředsedou správní rady s deklarovaným úkolem rozvíjet byznys týmu ve Spojených státech.
A pak je tu prodej Wolffova podílu Kurtzovi, kterým jsme začali. Jeden detail si zaslouží pozornost: Kurtz není jen tak nějaký finančník, ale zakladatel firmy, která už předtím figurovala na Mercedesu jako partner. Sponzor, který se stává akcionářem, je krok, jenž mnohé vypovídá o tom, jak se dnes firmy na tento sport dívají.
Televizní práva a publikum: proč budou příjmy dál růst
Mediální práva jsou největší a nejdynamičtější položkou příjmů Formule 1. V říjnu 2025 šampionát oznámil, že práva pro Spojené státy přecházejí od roku 2026 na pět let exkluzivně na Apple. Strany částku nezveřejnily; podle amerického tisku jde zhruba o 140 milionů dolarů ročně, oproti přibližně 90 milionům, které platila ESPN.
Za tím stojí publikum, které se dál rozšiřuje. Podle Nielsen Sports měla Formule 1 v roce 2024 na celém světě 826,5 milionu fanoušků, o 12 % více než v předchozím roce, přičemž nejvyšší procentní růst zaznamenala Čína. Jak se toto publikum mění a co očekává od značek, jsme popsali v naší analýze Global F1 Fan Survey.
K tomu se přidávají Velké ceny pojaté jako samostatné události, s Las Vegas jako nejkrajnějším příkladem: závodem, který Liberty Media pořádá sama a příjmy ze vstupenek a hospitality inkasuje přímo.
Co se mění pro sponzory
Pro firmu, která zvažuje Formuli 1 jako marketingový kanál, má tento růst dvě tváře. První je zřejmá: cena roste. Tým s hodnotou šesti miliard neprodává plochu na bočnici tak jako v době, kdy měl hodnotu jedné miliardy, a vlastníci, kteří zaplatili velmi vysoké násobky, potřebují, aby obchodní příjmy rostly a investici ospravedlnily. Skutečná čísla jsme shrnuli v článku kolik stojí sponzorovat tým Formule 1.
Druhá tvář je méně zřejmá. Kupovat dnes viditelnost ve Formuli 1 znamená spojit vlastní značku s mediálním aktivem, jehož hodnota roste, a ne se sportem, který hledá podporovatele. Případ Kurtze, sponzora, z něhož se stal spoluvlastník, je krajním bodem cesty, která se pro většinu značek zastaví mnohem dřív, ale logika je stejná: vstoupit tam, kde hodnota roste. Není náhoda, že podle Ampere Analysis celkové výdaje na sponzoring šampionátu a jeho týmů v roce 2026 překročí 3 miliardy dolarů, o 15 % více než v předchozím roce.
Zbývá jeden bod, u kterého stojí za to se zastavit. Dnešní ocenění obsahují velmi vysoká očekávání růstu: osminásobek tržeb je násobek, který dává smysl jen tehdy, pokud tržby dál porostou. Zatím tomu tak je. Pro sponzora tedy správná otázka nezní, zda Formule 1 stojí za to, kolik stojí, ale zda je jeho vlastní investice postavena tak, aby využila fázi, kdy se tato hodnota teprve utváří.
Časté otázky o hodnotě týmů Formule 1
Který tým Formule 1 má nejvyšší hodnotu?
Ferrari. Podle odhadů zveřejněných v listopadu 2025 má hodnotu 6,5 miliardy dolarů podle Forbesu a 6,4 miliardy podle Sportica. Na druhém místě je Mercedes, kterého Forbes oceňuje na 6 miliard, tedy stejnou částkou, jakou tisk přisuzuje prodeji podílu Georgi Kurtzovi.
Kolik má v průměru hodnotu tým Formule 1?
Zhruba 3,6 miliardy dolarů podle Forbesu a 3,42 miliardy podle Sportica (odhady z listopadu 2025). V roce 2023 činil průměr 1,88 miliardy podle Forbesu a 1,61 miliardy podle Sportica: za dva roky se průměrná hodnota téměř zdvojnásobila.
Jaké jsou tržby Formule 1?
V roce 2025 vykázala Formule 1 tržby 3,873 miliardy dolarů, o 14 % více než v roce 2024, s provozním ziskem 632 milionů. 31,3 % příjmů pochází z mediálních práv, 26,7 % z poplatků za pořádání závodů a 21,7 % ze sponzoringu. Týmy obdržely 1,4 miliardy.
Proč hodnota týmů Formule 1 tolik vzrostla?
Ze tří hlavních důvodů: kvůli nedostatku míst na startovním roštu (jedenáct týmů, přičemž vstupní poplatek Cadillacu se podle tisku pohybuje kolem 450 milionů), kvůli rozpočtovému stropu zavedenému v roce 2021, který zlepšil udržitelnost financí, a kvůli růstu příjmů šampionátu, zejména z mediálních práv a publika, které Nielsen v roce 2024 odhadoval na 826,5 milionu fanoušků.
Kolik mohou týmy Formule 1 utratit v roce 2026?
Rozpočtový strop pro rok 2026 činí 215 milionů dolarů, oproti 135 milionům platným v letech 2023 až 2025 (145 milionů v roce 2021, prvním roce stropu). Zvýšení odráží hlavně zahrnutí dříve vyloučených nákladů, například odpisů, a Formule 1 ho prezentuje jako v podstatě neutrální vůči skutečným výdajovým možnostem.
Co znamená růst hodnoty týmů pro sponzora?
Že cena viditelnosti roste, protože vlastníci, kteří zaplatili vysoká ocenění, potřebují rostoucí obchodní příjmy. Zároveň se sponzor spojuje s mediálním aktivem, jehož hodnota stoupá: proto je důležité stavět investici od začátku na jasných cílech, aktivacích a měření.