Na papíře má otázka dvě odpovědi, a právě to je na ní zajímavé. Na oválech je rychlejší IndyCar: v Indianapolisu v kvalifikaci přesahuje průměr na kolo 370 kilometrů za hodinu a traťový rekord, který v roce 1996 zajel Arie Luyendyk, činí 237,498 mil za hodinu, přes 382 km/h. Na silničním okruhu je rychlejší formule 1, a to výrazně: na stejné trati v Austinu byla v roce 2019 pole position F1 skoro o 14 sekund rychlejší než v IndyCar.
Otázka „IndyCar vs F1, co je rychlejší?“ tedy dává smysl, jen když řekneme kde. A důvody rozdílu hodně vypovídají o tom, jak jsou obě kategorie postavené a kolik stojí.
Na oválech vyhrává IndyCar
IndyCar vznikla pro ovály a tam žádný monopost nejezdí rychleji. V květnu 2026 získal Álex Palou pole position pro Indianapolis 500 s průměrem 232,248 mil za hodinu ze čtyř kvalifikačních kol, asi 373,8 km/h. Luyendykův rekord z roku 1996, na jedno kolo i na čtyři kola, vydržel třicet let.
Formule 1 dnes na oválech nezávodí. A přece byla doba, kdy se obě cesty křížily: v letech 1950 až 1960 byla Indianapolis 500 součástí mistrovství světa jezdců formule 1, přestože se jezdila podle amerických pravidel a s americkými vozy, a jen velmi málo evropských jezdců se do ní pustilo.
Na silničních okruzích vyhrává formule 1
Nejčistší srovnání nabízí Circuit of the Americas v Austinu, kde v roce 2019 závodily obě série. Dne 23. března získal Will Power pole position IndyCar časem 1:46.018; 2. listopadu získal Valtteri Bottas pole position formule 1 časem 1:32.029. Skoro 14 sekund rozdílu na stejném asfaltu: roční období i podmínky se lišily, ale rozdíl je příliš velký, než aby šlo jen o ně.
I maximální rychlost na rovince silničního okruhu je doménou formule 1: v závodě se překonalo 372 km/h, a to 372,6 Juana Pabla Montoyi v Monze v roce 2005, údaj uznaný Guinnessovou knihou, a 372,5 Valtteriho Bottase s Williamsem v Mexiku v roce 2016, kde nadmořská výška Mexico City snižuje odpor vzduchu.
Proč je F1 rychlejší v zatáčkách
Rozdíl vzniká hlavně v zatáčkách a má tři příčiny. První je aerodynamický přítlak: vůz formule 1 je navržen tak, aby ho vytvářel mnohem víc, a od letošního roku ho řídí i aktivní aerodynamikou. Druhou je hmotnost: podle pravidel pro rok 2026 je minimální hmotnost vozu F1 asi 770 kilogramů, včetně jezdce a bez paliva, zatímco IndyCar pro silniční okruh, počítaný stejně, má kolem 894, jak vysvětlujeme v článku o tom, kolik váží IndyCar. Třetí je výkon: pohonná jednotka F1 pro rok 2026 kombinuje asi 400 kW spalovacího motoru a 350 kW elektrické části, tedy asi 1000 koní teoretického špičkového výkonu, zatímco IndyCar přesáhne 800 koní jen součtem hybridu a Push to Pass.
Za těmito čísly stojí rozdíl ve filozofii. Ve formuli 1 si každý tým navrhuje a staví vlastní vůz; v IndyCar jezdí všichni se stejným šasi Dallara DW12 a s pronajatými motory Chevrolet nebo Honda. První je souboj inženýrských oddělení, druhá především souboj jezdců a týmů, které pracují se stejným materiálem.
Dva modely výdajů
Stejný rozdíl se objevuje i v rozpočtech. V roce 2026 je rozpočtový strop týmu F1, který nasazuje dva vozy, 215 milionů dolarů a platy jezdců i několik dalších položek jsou mimo něj; v IndyCar se průměrný rozpočet jednoho vozu odhadoval už v roce 2024 na 8 až 10 milionů dolarů za sezonu, jak jsme spočítali v článku o ceně vozu IndyCar. I když strop F1 vydělíme dvěma, rozdíl zůstává více než desetinásobný. Pro značku to znamená dva různé způsoby, jak být na trati: formule 1 nabízí globální viditelnost skutečného mistrovství světa, IndyCar publikum soustředěné na severoamerický trh a startovní pole, v němž má sponzor větší váhu.
Kdo se musí rozhodnout, kam investovat, může začít tady: našimi stránkami o tom, jak sponzorovat ve formuli 1, a o sponzoringu v IndyCar. A kdo chce rozšířit pohled na americké závodění, najde srovnání s druhou velkou americkou sérií v článku NASCAR proti IndyCar.
Ti, kteří přešli z jedné do druhé
Nejzajímavější srovnání ale nabízejí jezdci. V posledních letech přeplulo oceán několik bývalých jezdců formule 1, od Marcuse Ericssona, který v roce 2022 vyhrál Indianapolis 500, po Romaina Grosjeana. Čistá rychlost v zatáčkách je doménou F1, ale k vítězství v Indianapolisu, s rychlými závodními koly nad 360 km/h a s koly pár centimetrů od kol soupeřů, je potřeba odvaha, kterou žádná čísla nezměří.
Časté otázky o IndyCar a formuli 1
Co je rychlejší, IndyCar, nebo formule 1?
Záleží na trati. Na oválech je rychlejší IndyCar, která v Indianapolisu v kvalifikaci přesahuje průměr 370 km/h na kolo. Na silničních okruzích je rychlejší formule 1: v Austinu byla v roce 2019 pole position F1 (1:32.029) na stejné trati skoro o 14 sekund rychlejší než v IndyCar (1:46.018).
Jaká je maximální rychlost vozu IndyCar?
Nejvyšší průměrnou rychlost na kolo v historii Indianapolisu zajel Arie Luyendyk, který v roce 1996 v kvalifikaci jel 237,498 mil za hodinu, přes 382 km/h; na rovince je maximální rychlost ještě vyšší. V roce 2026 získal pole position pro Indianapolis 500 Álex Palou s průměrem 232,248 mil za hodinu ze čtyř kol, asi 373,8 km/h.
Jaká je maximální rychlost vozu formule 1?
V závodě formule 1 překonala 372 km/h: 372,6 Juana Pabla Montoyi s McLarenem v Monze v roce 2005, údaj uznaný Guinnessovou knihou, a 372,5 Valtteriho Bottase s Williamsem ve Velké ceně Mexika 2016, kde nadmořská výška snižuje odpor vzduchu. Formule 1 nezávodí na oválech, kde IndyCar dosahuje vyšších průměrných rychlostí na kolo.
Proč je formule 1 rychlejší v zatáčkách?
Ze tří důvodů: má větší aerodynamický přítlak, nižší minimální hmotnost (asi 770 kg včetně jezdce a bez paliva podle pravidel pro rok 2026, proti asi 894 kg u vozu IndyCar pro silniční okruh) a vyšší výkon, s pohonnou jednotkou o teoretickém špičkovém výkonu asi 1000 koní. Navíc si každý tým F1 navrhuje vlastní vůz, zatímco v IndyCar používají všichni stejné šasi Dallara.
Závodila už formule 1 v Indianapolisu?
Ano, dvěma způsoby. V letech 1950 až 1960 se Indianapolis 500 započítávala do mistrovství světa jezdců formule 1, přestože se jezdila podle amerických pravidel a s americkými vozy. V letech 2000 až 2007 se Velká cena USA formule 1 jela na Indianapolis Motor Speedway, na trati, která spojovala vnitřní okruh s částí oválu včetně hlavní rovinky.
Co je dražší, tým IndyCar, nebo formule 1?
Výrazně formule 1. V roce 2026 je rozpočtový strop týmu F1 na dva vozy 215 milionů dolarů, bez platů jezdců a dalších položek, zatímco v IndyCar se průměrný rozpočet jednoho vozu odhadoval v roce 2024 na 8 až 10 milionů dolarů za sezonu: i v přepočtu na jeden vůz je strop F1 více než desetkrát vyšší. Velká část rozdílu vzniká tím, že ve F1 si každý tým navrhuje vlastní vůz.